Vagyis fontos hogy a föld ne legyen se túl nedves, vagyis ne tárolja a vizet, se túlszáraz, vagyis ne száradjon ki túl gyorsan, és ne legyen tápdús sem. A normál átlag virágföld nem alkalmas a bonsai átültetésére, ma már a nagyobb kertészetekben lehet kapni bonsaiföldet, de ha ilyen nincs a közelben akkor mi magunk is bekeverhetjük.

A jó bonsaiföld három elemből áll össze: a humusz, az agyag, és a durvaszemcsés homok.

A humusz a föld vízmegtartó képességért felel, egy morzsalékos szerves anyag, nagyon fontos a bonsai számára. Az agyag segít a gyökerek megtartásában, hiszen egy laza virágföldből a növény kifordulna ám az agyag hozzáadásával a gyökerek meg tudnak kapaszkodni és szabályozza a talaj kémhatását is. És végül a durvaszemcsés homok elvezeti a fölösleges vizet így elkerülhető, hogy a gyökerek kirohadnak, és egyben levegőzteti is a talajt.

Minden bonsaifajtának érdemes speciális földet bekeverni az átültetéshez!

A lombhullatóknak: 1rész lombföld, 1 rész tőzeg,1 rész durva szemcsés homok.

Tűlevelűek számára: 1 rész agyag, 2 rész homok, 1 rész tőzeg.

A mészkerülő növények számára, mint pl. az azáleák csak savanyú földet használjunk fel az átültetés során.

Amikor egy szobanövény kinövi a cserepét vagy már felhasználta a földet egyszerűen átültetjük egy nagyobb cserépbe és máris meg van oldva a gond. Ám a bonsainál ez nem így van, egy átültetés komoly odafigyelést igényel.

 

Először is szerezzünk egy vagy két mérettel nagyobb bonsaitálat amibe majd átültetjük a növényt. Emeljük, ki a régi edényből a növényt rázzuk le róla a földet majd a gyökereket, amelyek már túl hosszúak vágjuk vissza. Tulajdonképp a bonsaifa ettől kicsi, hogy a gyökerei is kicsik és a föld is, amiben él.